Regres Wezwanie Ubezpieczyciela

Opublikowane przez admin w dniu

Regres Wezwanie Ubezpieczyciela – o tym będzie kolejny mój tekst. Ubezpieczyciele coraz częściej dochodzą regresów od swoich ubezpieczonych, osób które spowodowały zdarzenie drogowe. Często jednak zupełnie niesłusznie, zwłaszcza w przypadku zbiegnięcia z miejsca zdarzenia.

Regres Wezwanie Ubezpieczyciela

Czym właściwie jest regres? To sytuacja w której ubezpieczyciel w ramach umowy OC zapłacił odszkodowanie i żąda dalszej zapłaty (zwrotu zapłaconej kwoty) od swojego ubezpieczonego lub innego sprawcy zdarzenia.

No więc w jakich przypadkach Ubezpieczyciel może dochodzić regresu?

Zakładowi ubezpieczeń oraz Ubezpieczeniowemu Funduszowi Gwarancyjnemu, w przypadkach określonych w art. 98 ust. 2 pkt 1, przysługuje prawo dochodzenia od kierującego pojazdem mechanicznym zwrotu wypłaconego z tytułu ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych odszkodowania, jeżeli kierujący:

  • wyrządził szkodę umyślnie, w stanie po użyciu alkoholu lub w stanie nietrzeźwości albo po użyciu środków odurzających, substancji psychotropowych lub środków zastępczych w rozumieniu przepisów o przeciwdziałaniu narkomanii;
  • wszedł w posiadanie pojazdu wskutek popełnienia przestępstwa;
  • nie posiadał wymaganych uprawnień do kierowania pojazdem mechanicznym, z wyjątkiem przypadków, gdy chodziło o ratowanie życia ludzkiego lub mienia albo o pościg za osobą podjęty bezpośrednio po popełnieniu przez nią przestępstwa;
  • zbiegł z miejsca zdarzenia.

Co bardzo ważne, jest to katalog zamknięty! W innych przypadkach ubezpieczyciel nie może żądać regresu od kierowcy pojazdu.

Jak widać, prawo do regresu dotyczy kierowcy a nie posiadacza (właściciela pojazdu). Może więc dojść do sytuacji, gdy kierujący pożyczył pojazd.

Regres za ucieczkę z miejsca wypadku

Największe możliwości są w przypadku przesłanki zbiegnięcia z miejsca zdarzenia. W orzecznictwie sądów powszechnych dominuje pogląd, że ubezpieczyciel może dochodzić regresu jedynie w przypadku, gdy sprawca celowo zbiegł z miejsca wypadku, po to aby uniknąć swojej odpowiedzialności odszkodowawczej.

Czy jest możliwe? Tak, ale wykazanie tego jest bardzo trudne! Regres Wezwanie Ubezpieczyciela.

Często zdarzenia są specyficzne, spotykałem poniższe przykłady spraw, gdy moi klienci wygrywali, a sądy oddalały roszczenia ubezpieczycieli.

  • Kierująca nie zauważyła, że wyrządziła szkodę. Była burza, ciemno, nie świeciła latarnia. Zwyczajnie nie zauważyła, że wyrządziła szkodę.
  • Kierująca nie mogła doczekać się na poszkodowaną, która była na kilkugodzinnych zakupach. Pojechała do domu po kartkę, żeby napisać oświadczenie, ale po jej powrocie samochodu poszkodowanej już nie było.
  • Kierujący nie zwrócił uwagi, że nastąpiło zderzenie pojazdów, nic nie było słychać. Dopiero po jakimś czasu okazało się, że samochód poszkodowanego jest uszkodzony.

To przykładowe sytuacje z życia codziennego, Sądy w moich sprawach oddalały roszczenia ubezpieczycieli.

Jak się bronić przed regresem?

Możliwości jest bardzo wiele, a wszystko zależy od konkretnej sytuacji. Mimo wszystko w mojej ocenie zawsze warto powalczyć, niż płacić dobrowolnie ubezpieczycielowi. Chyba że sytuacje są oczywiste.

Regres za zalanie sąsiada

Osobnym rodzajem spraw, które powtarzają się często, są regresy za zalania. Ubezpieczyciele dochodzą regresu od sprawców zalania, po wypłacie odszkodowania. Ale o tym przygotuję oddzielny tekst.

W przypadku gdy ubezpieczyciel żąda od Ciebie zapłaty regresu, zapraszam do kontaktu. Chętnie przeanalizuję sytuację.

Radca Prawny

Piotr Stosio

Telefon 604183261


Zapraszam do skorzystania z formularza. Sprawdź bezpłatnie czy należy ci się odszkodowanie. Pisz śmiało.

Przeczytaj o odszkodowaniu za wypadek na cmentarzu.


    Prawnik Odszkodowania Warszawa

    Radca Prawny Warszawa Odszkodowania

    Odszkodowania Regres

    Regres Ubezpieczeniowy Warszawa

    Ubezpieczenia Prawnik Warszawa


    0 komentarzy

    Dodaj komentarz

    Avatar placeholder

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *