Odszkodowanie za powódź

Opublikowane przez admin w dniu

PrawnikOdszkodowanie za powódź. Jak wiemy, w ostatnich tygodniach zalany został w znacznej mierze Dolny Śląsk. Straty poniosło kilkaset tysięcy osób. W tekście postaram się poruszyć temat możliwości uzyskania odszkodowania za powódź na różnych podstawach.

Odszkodowanie za powódź

Jak wiemy, poszkodowanych jest bardzo wielu. W najbliższych tygodniach będą wymagali oni pomocy w walce z ubezpieczycielami, którzy zrobią wszystko, aby nie wypłacić poszkodowanym należnych im świadczeń.

Podstawowym ubezpieczeniem, z którego będzie można skorzystać będzie ubezpieczenie nieruchomości, zwłaszcza że zalało wiele domów, bloków mieszkalnych, piwnic i ogólnie nieruchomości. Odszkodowania za powódź będą mogli się domagać zwłaszcza mieszkańcy miejscowości Stronie Śląskie, Kłodzka, Lądka-Zdroju, Żelazna, czy Ołdrzychowic.

Szkody w przypadku zalania są ogromne, samo osuszanie lokalu to ogromny koszt. Do tego dochodzi koszt działania takiego osuszacza w postaci znacznie wyższych kosztów energii elektrycznej. Często po zalaniach do usunięcia są meble, szereg różnych wartościowych przedmiotów. Zedrzeć trzeba niemal wszystko, wręcz aż do gołych podłóg i ścian. Lokale mieszkalne i domy będą wymagać kapitalnego remontu. Koszty tych działań będą ogromne, podobnie jak odszkodowanie przyznawane przez ubezpieczycieli.

Jakie kroki podjąć w sprawie uzyskania odszkodowania?

Warto pamiętać, aby spełnić obowiązek minimalizacji szkody. Bardzo ciekawie zwracał na to uwagę Rzecznik Finansowy w swoich publikacjach.

Oczywiście, możemy się spodziewać, że zanim pracownik Ubezpieczyciela pojawi się na miejscu szkody, część prac może być już za nami. Dlatego na każdym etapie należy, jak najszerzej dokumentować zakres szkód. To bardzo ważne w kontekście uzyskania odszkodowania.

Może być to choćby dokumentacja zdjęciowa, tak więc proponuję robić jak najwięcej zdjęć z poszczególnych etapów usuwania szkód. Mimo wszystko warto gromadzić faktury i paragony, choćby za zakup sprzętu czy wynajem osuszaczy.

Czas oczekiwania na odszkodowania za powódź

W teorii ubezpieczyciel powinien wypłacić odszkodowanie w terminie 30 dni. Spraw może być jednak tak wiele, że będzie to niemożliwe. Często towarzystwa ubezpieczeń płacą więc zaliczki, a ostateczne decyzje wydają po jakimś czasie.

Wynikać może to z faktu, że ustalić pełną wysokość szkody, póki nie usunie się wszechobecnych uszkodzeń będzie trudno. Nadto też poszkodowanych jest wielu.

Odszkodowanie za powódź – zalany samochód

Niestety wszystko wskazuje na to, że jedyną możliwością uzyskania odszkodowania za zalany w powodzi samochód będzie posiadanie ubezpieczenia AC (autocasco). Choć jestem w stanie wyobrazić sobie specyficzne przypadki, gdy można dochodzić odszkodowania za zalany pojazd z ubezpieczenia OC, np. OC działalności gospodarczej. Będą to tylko jednostkowe przypadki. Nie ma więc sensu poruszać szerzej tego tematu.

W przestrzeni medialnej pojawiło się wiele artykułów na ten temat. Moim zdaniem część zawiera nieprawidłowe porady, mimo że udzielają ich ich adwokaci lub radcowie prawni.

Nie ma co ukrywać, że powódź jest jednym z żywiołów, przed którymi chroni ubezpieczenie AC.

Niemniej jednak każdy ubezpieczyciel posiada swoje Ogólne Warunki Ubezpieczenia. Najlepsze, najkorzystniejsze dla poszkodowanych posiada w mojej ocenie PZU SA. Nie jest to żadna reklama, zwłaszcza że sam prowadzę kilkadziesiąt lub nawet kilkaset sporów z tym ubezpieczycielem.

Jako jedne z nielicznych towarzystw ubezpieczeniowych posiada brak wyłączenia odpowiedzialności, w przypadku uruchomienia silnika po zalaniu pojazdu przez poszkodowanego. Pozostali ubezpieczyciele takie wyłączenia często posiadają. Warto o tym pamiętać.

Jeżeli masz zalany pojazd, nie uruchamiaj go, póki nie zobaczy go ubezpieczyciel! Może być to podstawa do odmowy wypłaty odszkodowania przez ubezpieczyciela.

Na rynku ubezpieczeniach działa też specyficzna polisa AC mini, o bardzo zaniżonych zakresie ubezpieczenia. Kosztuje znacznie mniej, ale też chroni znacznie mniej. Wtedy też inaczej może się kształtować możliwość uzyskania odszkodowania. Generalnie każde ubezpieczenie należy ocenić indywidualnie.

Odszkodowanie za powódź z ubezpieczenia rolnika

O tej podstawie niewiele się mówi, a to przecież rolnicy, którym zalało domy i budynki gospodarcze są w uprzywilejowanej sytuacji.

Rolnicy są bowiem zobowiązani do posiadania obowiązkowego ubezpieczenia OC, ale też ubezpieczenia budynków gospodarczych. Takie ubezpieczenie jest bardzo tanie, często kosztuje wręcz kilkadziesiąt złotych, więc jeżeli rolnik go nie posiada… cóż, trudno to skomentować.

Z przepisu ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych wynika, że z tytułu ubezpieczenia budynków rolniczych przysługuje odszkodowanie za szkody powstałe w budynkach na skutek zdarzeń losowych w postaci: ognia, huraganu, powodzi, podtopienia, deszczu nawalnego, gradu, opadów śniegu, uderzenia pioruna, eksplozji, obsunięcia się ziemi, tąpnięcia, lawiny lub upadku statku powietrznego.

Można więc bardzo tanio uzyskać odpowiednie świadczenia z tego ubezpieczenia.

Odszkodowanie za powódź a uzyskane darowizny

To kontrowersyjna kwestia. Spodziewam się, że wielu ubezpieczycieli będzie obniżało wypłaty odszkodowań o darowizny, jakie poszkodowani uzyskają. Premier Donald Tusk obiecał bowiem powodzianom kwoty po 200 000 zł na odbudowę domu i po 100 000 zł na remont. Ponadto w Internecie założono wiele zbiórek dla powodzian, środki pieniężne zbierają Fundacje jak Caritas czy Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Jak też wiele innych fundacji dla powodzian.

Do powodzian będzie biegł strumień dodatkowych środków w postaci darowizn. Co w takiej sytuacji?

W mojej ocenie ubezpieczyciel nie ma prawa obniżyć wypłaty odszkodowania o środki uzyskane w postaci darowizn wpłacanych powodzianom przez osoby trzecie. Kilka razy w podobnych sprawach wypowiadały się sądy powszechne i Sąd Najwyższy, wskazując że dobra wola innych osób i wpłaty, które dokonują, nie mogą obniżać obowiązków ubezpieczyciela.

Odszkodowanie za powódź – kto może pomóc?

Sporadycznie warto zwrócić się o pomoc do Rzecznika Finansowego w przypadku zaniżonych wypłat odszkodowań.

W przypadku pytań o odszkodowanie za powódź jestem do dyspozycji. Spodziewam się, że ubezpieczyciele nie będą tak chętnie wypłacać świadczeń, jak to deklarują.

Niemniej jednak przestrzegam przed tzw. firmami odszkodowawczymi, których pracownicy – często po prostu pośrednicy – mają niewielką wiedzę odnośnie dochodzenia odszkodowań.

Radca Prawny

Piotr Stosio

Telefon 604183261


Zapraszam do skorzystania z formularza. Sprawdź bezpłatnie czy należy ci się odszkodowanie i zadośćuczynienie.

Sprawdź jak uzyskać odszkodowanie za wypadek na cmentarzu.


    Prawnik Odszkodowanie Stronie Śląskie.

    Odszkodowanie Zalanie Kłodzko.

    Prawnik Odszkodowanie Lądek-Zdrój.

    Zalanie  Odszkodowanie Żelazno.

    Prawnik Odszkodowanie Ołdrzychowice.